94587_t.jpg

TFiF satsar på balans i livet och arbetslivet

Hösten 2025 fortsatte Förbundsarenan att besöka sina medlemsorganisationer. Här kan du läsa vad som var aktuellt hos Tekniska Föreningen i Finland vid tidpunkten för besöket.Läs mera »
01.10.2025 kl. 06:57
89329_t.jpg

Arbetsvälmående – nyckeln till en engagerad personal

ARTIKEL Hur mår du på jobbet? Hur mår övriga medarbetar? Och vad är det som påverkar hur ni mår? Här kan du läsa om hur några ledare ser på arbetsvälmående och sin roll i att skapa en fungerande arbetsgemenskap.Läs mera »
11.03.2024 kl. 14:10
79182_t.jpg

Digitala verktyg ger nya möjligheter

PÅ BORDET. Då vissa svänger sig med de nya digitala verktygen med vänster hand känns det för andra som ett stort svart hål man förväntas hoppa in i. Ira Vaskola skriver om hur de på Tekniska Föreningen i Finland tänker kring inkluderande verksamhet efter pandemin. Läs mera »
05.10.2021 kl. 08:30
77355_t.jpg

Vi välkomnar TFiF och GeRo som medlemmar

NYHET. På Förbundsarenas vårmöte blev Tekniska Föreningen i Finland och Förbundet för privata svenska pensionärshem – GeRo medlemmar i Förbundsarenan. Vi välkomnar dem och ser fram emot att utbyta erfarenheter gällande förbundsarbetet också med dem!Läs mera »
20.04.2021 kl. 15:25