Var snäll mot dig själv!

28.04.2023 kl. 13:10
BLOGG. Hur ska man ta vara på det egna välmåendet och undvika att hamna i en stressfylld situation? Malin Ström på Svenska folkskolans vänner delar med sig av sina lärdomar från en kurs i stresshantering som hon deltog i via Förbundsarenans Erasmus+-mobilitetsprojekt.

Text och foto: Malin Ström

Jag är en av 18 förbundsanställda som har haft förmånen att delta i Förbundsarenans Erasmus+ mobilitetsprogram. Tillsammans med deltagare från Kroatien, Ungern, Polen, Danmark och Bulgarien deltog jag i en femdagars kurs kring stresshantering som ordnades i Prag i slutet av mars. Vi var en härlig blandning av människor i olika åldrar vilket gjorde att vi hade mycket intressanta diskussioner och lärde oss också om varandras länder och kulturer.

Vi var en härlig blandning av människor i olika åldrar vilket gjorde att vi hade mycket intressanta diskussioner och lärde oss också om varandras länder och kulturer.

Jag hade inga egentliga förväntningar på kursen, men på något sätt hade jag fått för mig att jag skulle sitta vid ett bord och anteckna i dagarna fyra. Men ack så fel jag hade – i stället blev det fyra dagar fyllda av gruppdiskussioner och övningar. Några egentliga anteckningar gjorde jag inte och jag blev glad över att i slutändan få en sammanställning av övningar och länkar till olika hemsidor.

Vår kursledare Jenny Wilde var både utbildad yogainstruktör och mindfulness-instruktör vilket innebar att kursens innehåll blev väldigt mångsidigt. Hon gav oss möjlighet att testa på olika övningar, så att alla skulle hitta någon övning som passade dem. Jag ska tipsa er om några övningar som jag själv tyckte om och som jag kommer att använda mig av framöver.

Boxandning

Andas in genom näsan i fyra sekunder, håll kvar i fyra sekunder, andas ut i fyra sekunder och håll kvar i fyra sekunder. Lätt att utföra då man ser boxen framför sig och räknar sekunderna på respektive sida. Redan några minuters boxandning gör gott!

Andningsövning till musik

Har man mer tid kan så kan man köra den här 20-minuters övningen. Det är musik till sammanhängande sk koherent andning; 5,5 andningar på en minut i 20 minuters tid. Musiken är följsam; man hör tydligt när man ska andas in och andas ut. Dessutom är musiken så vilsam att lyssna på. Strängmusik för inandning och piano/gitarr för utandning. Testa via denna länk.

Risken med alla sorters kurser är ju att man som deltagare är väldigt entusiastisk under kursens gång men sedan kommer vardagen emot och man är snabbt in i gamla rutiner igen. Vi avslutade kursen med att göra upp en plan med saker som vi tänkte införa i vår vardag hemma. Där var det förstås lätt att säga att det här vill jag börja med, men jag tog faktiskt tag i de tankar jag hade direkt jag kom hem och för mig har det fungerat bra.

Vissa sanningar kan man inte höra för många gånger och den här gången tog jag speciellt till mig exemplet över hur man bemöter och stöder en god vän. Då är man väldigt förlåtande, peppande och stödande – men när man själv är i samma situation är man väldigt hård mot sig själv. Behandla dig själv som du behandlar en god vän och se vad som händer.

Malin Ström är sakkunig på Svenska folkskolans vänner och jobbar bland annat med Föreningsresursen. 

 Läs mer om Förbundsarenans Erasmus+ mobilitetsprogram.

 

Civilsamhället i brytningsskede

NYHET. Vad betyder nedskärningarna i statsbidrag för det finlandssvenska civilsamhället? Förbundsarenan har i en enkät kartlagt hur nedskärningarna kommer att drabba de finlandssvenska förbunden och rapporten visar en stor oro men också resiliens.Läs mera »
05.02.2025 kl. 08:21
Bilden: Förbundsarenans styrelse år 2025. Från vänster Sebastian Gripenberg, Andrea Hynynen, Emelie Möllerström, Roger Roos, Linnéa Henriksson och Annette Tallberg-Haahtela. På bilden saknas Malin von Koskull, Mia Wikström och Jenny Tabermann. Foto: Mari

Mia Wikström omvald som Förbundsarenans viceordförande

NYHET. Förbundsarenans styrelse kommer i år att jobba med en ny strategi. Tioårsjubileumsåret firas genom att styrelsen får arbeta med många aktuella ärenden, konstaterade styrelsen på sitt konstituerande möte.Läs mera »
04.02.2025 kl. 13:50

Tillsammans visar vi möjligheter att engagera sig

NYHET. Civilsamhället bygger på engagemang i olika former. Medlemmar, förtroendevalda, volontärer, donatorer – personer som väljer att engagera sig. Nu startar kampanjen Engagera! där vi tillsammans visar på många möjligheter till engagemang. Läs mera »
04.02.2025 kl. 13:06

Förbundsarenan inleder samarbete med Navigator Partners

NYHET. Förbundsarenan inleder ett samarbete med Navigator Partners, som har lång erfarenhet av ekonomiadministration och förvaltning av föreningar och stiftelser.Läs mera »
03.02.2025 kl. 12:15

Dags att nominera Årets förbund 2025

NYHET. Vilket förbund utmärkte sig förra året? Vilket förbund har gjort något extra bra? Nominera till Årets förbund 2025 senast den 31 mars. Läs mera »
01.02.2025 kl. 12:24

Förbundsanställda åker på kurs till Spanien och Tjeckien

NYHET. Snart åker tre förbundsanställda till Barcelona för att i fem dagar fördjupa sig i temat ”Train the trainer”. Kursen ska ge dem stöd och verktyg för att handleda andra. Under våren deltar totalt 13 personer i kurser runt om i Europa via Förbundsarenans mobilitetsprojekt.Läs mera »
27.01.2025 kl. 13:59

Modiga åsikter gällande Förbundsarenan efterlyses

NYHET. Hur står det till i Förbundsarenans medlemsorganisationer? Vad händer i år och hur ser förbunden framåt? Förbundsarenan kommer att fira sitt tioårsjubileum genom att låta göra en extern utvärdering och en besöksrunda.Läs mera »
14.01.2025 kl. 07:46

Fundraisingtrender 2025 - vilka är de?

BLOGG. Vilka är de stora trenderna inom fundraising 2025, och hur kan vi använda dem för att stärka engagemanget i civilsamhället? Projektledare Robban Nilsson bloggar om trender som kan användas för att skapa engagagemang.Läs mera »
03.01.2025 kl. 14:05

Fem frågor om Förbundsarenan

NYHET. Ett verksamhetsår tar snart slut och ett annat ska börja. Vad händer på Förbundsarenan? Vi ställer fem frågor till verksamhetsledare Mari Pennanen. Läs mera »
29.11.2024 kl. 11:39