Medlemsavgifter som inkomstkälla

26.04.2024 kl. 14:21
ARTIKEL. Medlemsavgifter är en viktig inkomstkälla för många organisationer och föreningar i civilsamhället. Här har vi samlat länkar och information om medlemsavgifter.

Text: Robert Nilsson
Foto: Frida Lönnroos

För organisationer och föreningar utgör medlemsavgifter en skattefri inkomstkälla. Det innebär att varje medlemskap inte bara stärker gemenskapen utan också stöder organisationens uppdrag.

Medlemsavgifter är att beteckna som skattefria inkomster för organisationer och föreningar. Du kan läsa mer om skattefria inkomster, bland annat medlemsavgifter, på Skatteförvaltningens sidor via den här länken.

Olika typer av medlemskap

Organisationer erbjuder olika typer av medlemskap för att passa olika behov. Ta Förbundet Finlands svenska synskadade som exempel, som gör en uppdelning mellan ordinarie- och stödmedlemskap. Du kan läsa mer om FSS olika medlemskap via denna länk.

Många organisationer har också sin unika vinkling på medlemskap. Finlands svenska scouter har kategoriserat sina medlemskap enligt olika kategorier som benämns medlemskap 1-3. Du kan läsa mer om scouternas medlemskap via denna länk.

Också organisationer som inte har personmedlemmar, som till exempel Förbundsarenan, kan också ha olika typer av medlemskap. Förbundsarenan har egentliga och samverkande medlemmar och du kan läsa mer om detta här.

Mera-flera-starkare

Att vara medlem i en organisation är ett sätt att engagera sig i civilsamhället. Synen på medlemskap och engagemang varierar från person till person. Under hösten 2023 organiserade Svenska folkskolans vänner ett seminarium kring detta ämne. Seminariet "Mera-flera-starkare" bjöd på insikter om engagemang och också medlemskap diskuterades. Du kan ta del av materialet från seminariet för att få olika perspektiv och tankar om engagemang via denna länk.

För mer insikter i/kring medlemsavgifter, och andra resurser, kan du också besöka Föreningsresursen. Där hittar du ytterligare information och verktyg för att förstå och hantera medlemskap på ett effektivt sätt.

Att vara medlem är inte bara att stödja en organisation utan det är att vara en del av en större gemenskap som strävar efter förändring och positiv påverkan.

AI handlar inte om verktyg – det handlar om hur vi tänker

BLOGG. AI förändrar inte bara vilka verktyg organisationer använder. Det förändrar också hur vi fattar beslut, granskar information och bygger kompetens. Det skriver Kira Sjöberg från GOODIN Academy om i sin blogg.Läs mera »
07.09.2026 kl. 11:49

Vad är ditt förbunds superkraft?

INGÅNGEN. Alla organisationer har en superkraft, men den behöver inte vara samma som någon annans. Efter Organisationskonferensen i Tammerfors reflekterar Emilia Juslin över hur förbundens olika styrkor kan göra hela det finlandssvenska civilsamhället starkare.Läs mera »
07.09.2026 kl. 09:33

Civilsamhället behöver stabil finansiering för att fortsätta bära samhället

ARTIKEL. Förbundsarenan lyfter i september fram behovet av långsiktiga och rättvisa förutsättningar för civilsamhället. Förbund och föreningar spelar en avgörande roll för välfärd, demokrati, delaktighet och beredskap i Finland.Läs mera »
31.08.2026 kl. 15:48

Vem är årets ordförande 2026?

NYHET. Nu är det dags att nominera kandidater till Årets ordförande 2026. Priset lyfter fram engagerat och demokratiskt ledarskap. Vem tycker du förtjänar att uppmärksammas i år?Läs mera »
01.09.2026 kl. 08:45

Natascha Yli-valkama är praktikant vid Förbundsarenan under hösten

NYHET. Under hösten 2026 förstärks Förbundsarenans team av Natascha Yli-valkama, som gör praktik hos oss under perioden september till november.Läs mera »
02.09.2026 kl. 08:00

Vem ska sitta i Förbundsarenans styrelse år 2027?

NYHET. På höstmötet är det dags att välja ordförande och nya styrelsemedlemmar till Förbundsarenan för år 2027. Nu ber valberedningsutskott om nomineringar från medlemsorganisationerna.Läs mera »
31.08.2026 kl. 09:51

Ge rum för människomöten när hösten smyger sig på

INGÅNGEN. När dagarna blir mörkare och tempot ökar behöver vi inte bara effektiva möten, vi behöver sammanhang och en påminnelse om att vi är en del av något större än våra egna att-göra-listor. Så när du planerar höstens kalender, lämna plats för människomöten också.Läs mera »
11.08.2026 kl. 10:14

Förbunden stöder föreningarnas livskraft

INGÅNGEN. En nyligen utgiven avhandling undersöker livskraften inom föreningslivet. När föreningar tillhör större sammanhang så skapas nätverk och samarbetsmöjligheter som tryggar verksamheten, skapar gemenskap och rustar för svåra situationer.Läs mera »
12.06.2026 kl. 09:11

Förbundsarenan söker en praktikant för hösten 2026

NYHET. Förbundsarenan söker en praktikant för tre månader hösten 2026. Vi letar efter en företagsam och nyfiken högskolestuderande och erbjuder en unik inblick i förbundsvärlden.Läs mera »
01.06.2026 kl. 00:11