Civilsamhället, tredje sektorn eller ideell sektor?

29.02.2024 kl. 12:29
INGÅNGEN. Begrepp och ord. Ibland känns det komplicerat och när man lärt sig det senaste dyker det upp nya termer. Nu verkar fler på engelska använda CSO där man tidigare använde NGO.

Text: Mari Pennanen

Kirsi Marttinen lyfter i en SOSTE-blogg upp att hon sett hur allt fler på engelska börjat använda termen CSO, civil society organizations, framom NGO, non-governmental organisations.

Jag har gjort samma iakttagelse och stötte också nyligen på termen NPO, som står för non-profit organisations eller allmännyttiga aktörer.

Förbundsarenan ordnade ett Förbundsforum kring olika termer och begrepp på svenska för ett drygt år sedan och publicerade efter det en artikel som ännu är aktuell: Aktuella ord om vår sektor och våra organisationer.

Det är inte lätt att orientera sig i djungeln av begrepp, och i Svenskfinland måste vi dessutom förhålla oss till både finskt och rikssvenskt språkbruk.

Jag håller dock till fullo med Kirsi Marttinen på SOSTE, som konstaterar att om man alltid använt ett visst begrepp, så kan man fortsätta göra det – huvudsaken är att man använder ord och begrepp som förstås av den man kommunicerar med.

Mari Pennanen är verksamhetsledare på Förbundsarenan och skriver i Ingången-bloggen om aktuella ärenden inom civilsamhället.

90496_t.jpg

Fler som funderar på testamentsgåvor till förbunden

NYHET. Den här våren var det nästan 30 000 personer som stött på kampanjen #Framtidsgåvan på sociala medier. Genom samarbete har möjligheten att donera genom testamente nått ut brett i Svenskfinland, då över trettio organisationer samtidigt kommunicerat ut detta. Läs mera »
09.07.2024 kl. 09:52
90401_t.jpg

Förbundsarenan belönar årets tidskrift

NYHET. Förbundsarenan lanserar priset Årets tidskrift, som är ett pris som kommer att delas ut årligen till en tidskrift som sticker ut. Priset delas ut i samarbete med det svenska IT-företaget Textalk som står bakom den populära e-tidningslösningen Prenly. Läs mera »
19.06.2024 kl. 10:01
90374_t.jpg

Testamentdonationer för att stärka civilsamhället

ARTIKEL. Finns det modeller eller lösningar kring testamentsgivande som såväl staten som privatpersoner skulle kunna dra nytta av? Det har studerande vid Aalto-universitetet forskat kring denna vår.Läs mera »
17.06.2024 kl. 09:09
90280_t.jpg

Brett samarbete efter nedskärningshot

NYHET. Förra veckan samlades finlandssvenska organisationer till ett stormöte och nu har det gemensamma uppropet överlämnats till svenska riksdagsgruppens ordförande, riksdagsledamot Otto Andersson. Frågan har engagerat många.Läs mera »
04.06.2024 kl. 16:49
90274_t.jpg

Samarbete kring effekter

ARTIKEL. Vad har förbund och fonder gemensamt? Ena ansöker om bidrag och andra delar ut. Men båda måste jobba för att lyfta fram betydelsen av civilsamhällets verksamhet ännu tydligare än tidigare, då resultat och effekter av verksamheter inte ses som självklara.Läs mera »
04.06.2024 kl. 06:48
92068_t.jpg

Statens nedskärningar hotar tredje sektorns verksamhetsförutsättningar

UPPROP. De planerade nedskärningarna i statsbidragen för civilsamhällets organisationer hotar att försvåra eller till och med omöjliggöra organisationernas långsiktiga förebyggande arbete.Läs mera »
03.06.2024 kl. 09:58
90239_t.jpg

Promenadinsikter

BLOGG. En promenad under en arbetsresa har gett Johnni Larjanko nya insikter. Han bloggar om gamla och nya hjulspår, och hur allt hänger ihop med fri bildning, som han jobbar med på Bildningsalliansen. Läs mera »
30.05.2024 kl. 17:00
90225_t.jpg

Fokus på kärlek inom fundraising

BLOGG. Att lägga fokus på kärlek för att få fler donationer? Projektledare Robert Nilsson bloggar om tankar efter seminarium där de senaste trenderna och forskningen kring fundraising presenterades.Läs mera »
30.05.2024 kl. 09:04
90070_t.jpg

Vem är årets ordförande 2024?

NYHET. Känner du en förbundsordförande som framgångsrikt skött sitt uppdrag? Förbundsarenans vandringspris delas i höst ut för fjärde gången till en förbundsordförande. Nu kan du nominera!Läs mera »
30.05.2024 kl. 07:37