Ny strategi och ny ordförande då Förbundsarenan samlades till höstmöte

19.11.2025 kl. 10:08
NYHET Förbundsarenans höstmöte valde Camilla Komonen till ny ordförande för 2026. Under mötet valdes även styrelsen för verksamhetsåret, en ny strategi godkändes och två nya medlemsförbund antogs.

Enligt den nya strategin samlar Förbundsarenan finlandssvenska förbund och andra organisationer för att skapa samhällsförändring och bidra till demokratin genom kapacitetsutveckling i civilsamhället.

I sin verksamhet ska Förbundsarenan arbeta med en värdegrund i att agera tillsammans, med styrkan från en bred medlemskår i spetsen, något som även Förbundsarenans nyvalda ordförande Camilla Komonen står för.

– Då vi jobbar tillsammans är vi starka. Bredden av medlemsförbunden i vår verksamhet är en rikedom, säger Komonen efter höstmötet.

Komonen har en lång erfarenhet av engagemang inom civilsamhället, bland annat som ordförande för Helsingfors svenska Marthaförening, vice ordförande i Marthaförbundets centralstyrelse och styrelsemedlem i Amnesty Finland. Sedan mars 2023 arbetar hon som verksamhetsledare för Finlands Svenska Marthaförbund, ett förbund med 130 föreningar och omkring 8 000 medlemmar.

Camilla vill bidra till att stärka Förbundsarenan genom samarbete, lyhördhet och hållbart engagemang, i nära samarbete med organisationens proffsiga personal.

–  Civilsamhället har en viktig roll i samhällets beredskap och vi ska fortsätta vara en viktig röst i frågor om demokrati och engagemang, konstaterar Komonen.

På bild Linnéa Henriksson och Camilla Komonen.

Avgående ordförande Linnéa Henriksson avtackades på höstmötet.

– Det har varit en fantastisk upplevelse och ett otroligt intressant uppdrag, säger Henriksson.

Höstmötet tillsatte även styrelsen för verksamhetsåret 2026–2027 enligt följande (mandatperioder inom parentes):

Ordinarie:

Andrea Hynynen, Finlands Svenska Scouter, (2026–2027)

Annette Tallberg-Haahtela, FDUV, (2025–2026)

Emelie Möllerström, Svenska pensionärsförbundet, (2026–2027)

Henrik Lillhannus, Finlands Svenska Sång- och Musikförbund, (2026–2027)

Malin von Koskull, Folkhälsans förbund, (2026–2027)

Sebastian Gripenberg, Finlands Svenska Ungdomsförbund FSU. (2025–2026)

Ersättare:

1. Nora Backlund, Svenska lantbrukssällskapens förbund, (2026)

2. Isabel Flemming, Regnbågsallians Svenskfinland (2026)

Fokus på påverkansarbete och vidareutveckling av tidskriftsverksamhet

Förutom strategin godkände höstmötet även verksamhetsplanen och budgeten för kommande år samt införandet av en parterskapsavgift för tidskriftsnätverket.

Under året 2026 kommer verksamhetens fokus att ligga på att tillsammans med medlemsorganisationerna bredda och utveckla påverkansarbetet. Förbundsarenans verksamhet syftar till att bidra till kapacitetsutveckling inom finlandssvenska förbund och centralorganisationer. Med kapacitetsutveckling menar vi den process genom vilken individers, organisationers och samhällens förmågor stärks och utvecklas.

En parterskapsavgift för tidskriftsnätverket godkändes av höstmötet. Syftet är att stärka det stöd som Förbundarenan kan erbjuda de finlandssvenska tidskrifterna i vårt breda nätverk.

Höstmötet behandlade även två ansökningar om medlemskap och Förbundsarenan har glädjen att välkomna Åbo svenska föreningsråd och Funktionsrätt Åland till nätverket! 

Höstmötet hölls den 18 november som hybridmöte med en del av deltagarna på plats i utrymmen på Eriksgatan i Helsingfors och en del som deltog på distans. Mötet leddes av Pia Sundell från Barnavårdsföreningen. Under höstmötet deltog 36 personer från 30 medlemsorganisationer.

95252_t.jpg

Förbundsbarometern 2025: Ett välmående civilsamhälle i förändring

NYHET. För att fira Förbundsarenans jubileumsår, besökte Förbundsarenan alla medlemsförbund under 2025 i Besöksrundan. Syftet var att skapa en helhetsbild samt samla in uppdaterad information av de finlandssvenska förbunden och centralorganisationerna. Resultatet av Besöksrundan 2025 sammanställs nu i Förbundsbarometern 2025.Läs mera »
05.12.2025 kl. 13:01
95218_t.jpg

Vår gemensamma väg framåt

BLOGG. Som ny ordförande för Förbundsarenan kliver Camilla Komonen in i uppdraget med stor respekt och en stark tro på civilsamhällets betydelse. Förbundsarenan samlar och stärker det finlandssvenska föreningslivet – en kraft som bygger delaktighet, trygghet och demokrati i vardagen.Läs mera »
02.12.2025 kl. 11:38
95166_t.jpg

Mot en tydligare lönepolitik i civilsamhället

ARTIKEL. Lönestrukturerna inom det finlandssvenska civilsamhället är ofta alltför otydliga eller saknas helt. Ju djupare man går, desto fler frågor väcks. Här får vi ta dela av lärdomar från verksamhetsledarnas nätverksträff om lönetabeller.Läs mera »
26.11.2025 kl. 12:30
95073_t.jpg

Årets ordförande prisas för lyhört ledarskap

ARTIKEL. Ett inkluderande och mänskligt ledarskap. Lyhördhet, samarbete och vilja att göra skillnad. Så motiveras valet av Sjuksköterskeföreningen i Finlands Annika von Schantz till årets ordförande 2025.Läs mera »
18.11.2025 kl. 13:00
94964_t.jpg

Donationskampanjer: Kreativt tänkande, engagemang och humor ger resultat

ARTIKEL. Förbundsarenans projekt Finansieringskällor för förbunden avslutades med diskussioner om hur förbund och föreningar kan bredda finansieringsbasen på bästa sätt. Läs mera »
05.11.2025 kl. 11:30
94944_t.jpg

När välviljan slår fel och civilsamhället fastnar i tolkningen

ARTIKEL. Ny EU-förordning ska ge ökad transparens kring politisk reklam, men tolkningen av den begränsar i stället civilsamhällets möjligheter att påverka. Läs mera »
04.11.2025 kl. 12:23
94756_t.jpg

Emilia Juslin är Förbundsarenans nya verksamhetsledare

NYHET. Förbundsarenan har valt en ny verksamhetsledare. Emilia Juslin kommer att leda de finlandssvenska förbundens gemensamma arena för samverkan. Hon ser fram emot att lära känna alla medlemsorganisationer närmare.Läs mera »
20.10.2025 kl. 07:00
94691_t.jpg

Tidskriften Skärgård är Årets tidskrift 2025

Tidskriften Skärgård är Årets tidskrift 2025. Det kunde en enhällig jury slå fast i slutet av september.Läs mera »
13.10.2025 kl. 07:15