Fortsatt finansiering för tidskriftsombudet

15.05.2026 kl. 14:29
Amos Andersons Fond och Svenska kulturfonden har beviljat Förbundsarenan fortsatt finansiering för tidskriftsombudets verksamhet två år framåt.

De beviljade summorna är 100 000 euro från AAF och 110 000 euro från Svenska kulturfonden vilket tryggar verksamheten fram till början av år 2028. 

Utvecklandet av tidskriftsmontern på bokmässan i Helsingfors, nya samarbetsformer, synliggörandet av tidskrifterna, nya marknader och det politiska påverkansarbetet för att förbättra verksamhetsförutsättningarna är bara några av de viktiga frågor som tidskriftsombudet kan fortsätta med. 

– Nu kan vi jobba vidare med långsiktiga lösningar som ska ge både tidskrifterna och finansiärerna valuta för pengarna. Den fortsatta finansieringen ger kontinuitet i verksamheten, säger tidskriftsombud Kim Malmberg (bilden).  

Stödet till de finlandssvenska tidskrifterna har funnits i olika former och genom olika personer sedan 1980-talet. Förbundsarenan tog över ansvaret år 2020. Sedan dess har verksamheten utvecklats och år 2023 inrättades en treårig projektfinansierad heltidstjänst som tidskriftsombud. I och med den förlängda finansieringen kan verksamheten nu fördjupas och utvecklas. 

Tidskrifternas utmaningar är många och komplexa. Oroväckande många tidskrifter dras med en kombination av dålig lönsamhet och ökande kostnader. I takt med att stödet från det offentliga fortsätter minskar blir små och ideellt inriktade tidskrifter i kläm. Utan det finlandssvenska fondstödet vore deras situation ohållbar. 

– Det finns en stor efterfrågan på samordning och stöd till tidskrifterna. Vi ser tidskriftsombudets verksamhet som en viktig del i utbudet av tjänster som Förbundsarenan erbjuder civilsamhället och tidskrifterna, säger Förbundsarenans verksamhetsledare Emilia Juslin. 

Förbundsarenans tidskriftsombud arbetar brett för alla finlandssvenska tidskrifter listade på tidskrift.fi som i nuläget är 93 stycken. Verksamheten lyfter även bidrag från konst- och kulturmyndigheten Kuvi vilket betyder att tidskriftsombudet även gör satsningar speciellt inriktade på kulturtidskrifterna.  

Förbundsarenan riktar ett stort tack till Amos Andersons Fond och Svenska kulturfonden för tilltron till verksamheten.  

När distributionen blir för dyr riskerar tidskrifterna att tystna

ARTIKEL. De svenskspråkiga tidskrifterna i Finland är en viktig del av demokratin, bildningen och den finlandssvenska kulturen. För att tidskrifterna också i framtiden ska kunna ge plats för fördjupning, sakkunskap och samhällsdebatt behövs långsiktiga stödformer och ett riktat distributionsstöd för ideella tidskrifter.Läs mera »
05.10.2026 kl. 13:40

Civilsamhällets organisationskarta ska synliggöra förbunden i Finland

NYHET. Förbundsarenan genomför en omfattande kartläggning av det svenskspråkiga civilsamhällets strukturer, finansiering och behov. Resultatet blir en organisationskarta som ska synliggöra aktörernas verksamhet, roller och relationer samt skapa bättre förutsättningar för samarbete och långsiktiga lösningar. Projektet finansieras av Svenska kulturfonden.Läs mera »
30.09.2026 kl. 11:55

Civilsamhället behöver stabil finansiering för att fortsätta bära samhället

ARTIKEL. Förbundsarenan lyfter i september fram behovet av långsiktiga och rättvisa förutsättningar för civilsamhället. Förbund och föreningar spelar en avgörande roll för välfärd, demokrati, delaktighet och beredskap i Finland.Läs mera »
31.08.2026 kl. 15:48

Vem är årets ordförande 2026?

NYHET. Nu är det dags att nominera kandidater till Årets ordförande 2026. Priset lyfter fram engagerat och demokratiskt ledarskap. Vem tycker du förtjänar att uppmärksammas i år?Läs mera »
01.09.2026 kl. 08:45

Natascha Yli-valkama är praktikant vid Förbundsarenan under hösten

NYHET. Under hösten 2026 förstärks Förbundsarenans team av Natascha Yli-valkama, som gör praktik hos oss under perioden september till november.Läs mera »
02.09.2026 kl. 08:00

Vem ska sitta i Förbundsarenans styrelse år 2027?

NYHET. På höstmötet är det dags att välja ordförande och nya styrelsemedlemmar till Förbundsarenan för år 2027. Nu ber valberedningsutskott om nomineringar från medlemsorganisationerna.Läs mera »
31.08.2026 kl. 09:51

Mer resilienta organisationer genom kurser i Europa

NYHET. Förbundsarenan har beviljats Erasmus+-finansiering och startar ett nytt projekt. Projektet ger anställda inom förbundsfältet möjlighet att delta i fortbildningar i Spanien och på Cypern under våren 2027.Läs mera »
29.05.2026 kl. 08:17

Vidgade vyer för finlandssvenska tidskrifter

ARTIKEL. Fyra delegater från Förbundsarenan har medverkat vid Tidskriftsdagen i Oslo. Målet har varit att knyta nordiska kontakter och finna samarbete över landsgränserna.Läs mera »
22.05.2026 kl. 09:58