Räddnings- och säkerhetsarbete på svenska

Våren 2025 besökte Förbundsarenan sina medlemsorganisationer. Här kan du läsa vad som var aktuellt hos Svenska Brand- och Räddningsförbundet vid tidpunkten för besöket.

Finlands Svenska Brand- och Räddningsförbund (FSBR) arbetar för räddnings- och säkerhetsarbete på svenska. Förbundet ordnar utbildningar, både för avtalsbrandkårer och för andra, till exempel föreningar och företag om allt från säkerhet i hemmet och heta arbeten till släckning och utrymningsövningar.

- Alla släcker bränder och kör med blåljus, men i övrigt är de väldigt olika, berättar organisationschef Roger Roos om deras sex lokalförbund som tillsammans har 150 brandkårer som medlemmar.

Inom frivilliga brandkårerna såg man en stor nedgång i antalet aktiva ungdomar efter pandemin, men efter de senaste årens aktiva arbete är ungefär lika många ungdomar igen med i verksamheten.

Tack för besöket – fint att höra om ert omfattande arbete för allas säkerhet!

Inlägget har ursprungligen publicerats på Förbundsarenans sociala media under #besöksrundan2025.