Fina möjligheter att påverka statsbidragsutvecklingen

26.10.2021 kl. 15:38
NYHET. Förbundsarenans ordförande Viveca Hagmark är med i arbetsgruppen för utveckling av statsunderstödsförfarandena vid understöd till organisationer. Arbetsgruppen ingår i reformen där statsunderstödverksamheten ska bli mer öppen och enhetlig.

Statsunderstödsverksamheten som innefattar inriktning, ansökan, beviljande, uppföljning och utvärdering av statsunderstöd ska förbättras genom utvecklingen av en enhetlig digitaliserad statsunderstödsprocess. Avsikten är att hela statsförvaltningen stegvis ska övergå till den nya verksamhetsmodellen för statsunderstödsverksamheten och inom de närmaste åren ta i bruk gemensamma nättjänster som stöder den. 

Från och med den 1 oktober har en arbetsgrupp tillsatts i projektet med avsikt att identifiera både de gemensamma och individuella behoven i statsunderstödverksamheten på det heterogena fältet av organisationer. Med i arbetsgruppen sitter representanter från ministerier och från takorganisationer. Förbundsarenan representeras genom ordförande Viveca Hagmark. Förbundsarenans verksamhetsledare Mari Pennanen fungerar som ersättare för Viveca i arbetsgruppen.

Viveca uppmuntrar Förbundsarenans medlemmar att ge synpunkter under projektets gång för att få de olika finlandssvenska organisationernas behov mötta i reformen. Förbundsarenan kommer kontinuerligt att informera om projektets framskridande på webbsidan, i nyhetsbrevet Förbundsposten och via verksamhetsledarnätverket. Projektet går också att följa på finansministeriets sida om projektet som uppdateras under projektets gång.

93080_t.jpg

Nomineringen för Årets tidskrift 2025 är i gång

NYHET. Det är dags för den andra upplagan av årets tidskrift. Nu kan du nominera en tidskrift till priset.Läs mera »
07.04.2025 kl. 08:09
93027_t.jpg

Förbundsarenan flyttar i maj

NYHET. Förbundsarenans kansli har sedan nystarten för tio år sedan haft kansli och en stor del av verksmaheten i SFV-huset G18, visserligen på olika våningar under årens lopp. I maj går flyttlasset några kvarter till TFiF-huset på Eriksgatan 2 i Helsingfors.Läs mera »
01.04.2025 kl. 13:06
92978_t.jpg

EU:s lönetransparensdirektiv – Vad innebär det och hur påverkar det dig?

ARTIKEL. Den europeiska arbetsmarknaden genomgår en stor förändring med EU:s nya lönetransparensdirektiv, som syftar till att minska löneskillnaderna mellan kvinnor och män. Också i förbunden behövs insikt i direktivet, och här lyfter Charlotta Olkinuora på Navigator Partners fram vad vi behöver veta.Läs mera »
27.03.2025 kl. 14:29
92872_t.jpg

Engagera dig för framtidens generationer

BLOGG. Civilsamhället är beroende av engagemang och att engagera sig för framtidens generationer är en investering i framtidens ledare. Läs mera »
20.03.2025 kl. 09:46
92856_t.jpg

Investera mer i civilsamhället

Civilsamhället gör Finland säkrare, tryggare och stärker demokratin. Drastiska nedskärningar i statsbidrag till organisationer har redan genomförts och inför år 2026 planeras ytterligare omfattande nedskärningar som på olika sätt direkt drabbar civilsamhället, den fria bildningen och kultursektorn.Läs mera »
24.03.2025 kl. 04:46
92650_t.jpg

Behovet av annorlunda ledarskap

BLOGG. Hårda tider och nedskärningar i finansieringen. Hårda tider betyder samtidigt ett ökat behov av den verksamhet förbunden erbjuder. Hårda tider kan leda till ledare som vacklar under stress och press. Men hårda tider kan också leda till nya sätt att leda.Läs mera »
03.03.2025 kl. 13:10
92585_t.jpg

Det är ansvarsfullt att jobba strategiskt – och du som styrelsemedlem har ett ansvar

BLOGG. Det är inte enkelt att jobba strategiskt i alla lägen, men det är ett måste för att garantera kraftfulla organisationer på sikt. Det skriver Martina Candolin i sin blogg om temat som förbundens styrelser får stöd och inspiration till under Styrelsedagarna i april. Läs mera »
25.02.2025 kl. 08:59
92571_t.jpg

Taike-bidrag för stöd till kulturtidskrifter

NYHET. Förbundsarenan har i år för första gången beviljats bidrag från Centret för konstfrämjande Taike. Förbundsarenan har fått ett riktat bidrag inom utdelningen till kulturtidskrifter och webbpublikationer. Bidraget används för tidskriftsombudets arbete, som nu också kan fokusera mer specifikt på kulturtidskrifternas utmaningar. Läs mera »
24.02.2025 kl. 11:18
92381_t.jpg

Civilsamhället i brytningsskede

NYHET. Vad betyder nedskärningarna i statsbidrag för det finlandssvenska civilsamhället? Förbundsarenan har i en enkät kartlagt hur nedskärningarna kommer att drabba de finlandssvenska förbunden och rapporten visar en stor oro men också resiliens.Läs mera »
05.02.2025 kl. 08:21